Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Tapšu, za platu ne pitaju * Ljubanović protiv smjene Carevića * Kad „Grand” gradi inspekcija ne radi * Vladin funkcioner pijan izazvao udes * Otvaranje granica zadnja mjera * Kriza zbog korone pozvala na evropsko jedinstvo * Planiramo velike stvari
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 28-04-2020

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Goran Danilović, poslanik Ujedinjene Crne Gore:
Vlada je zloupotrijebila prilike i desetkovala demokratiju jer je, navodno nam spasavajući zdravlje, suspendovala Ustav i mnoga prava i slobode.

Vic Dana :)

Mali Perica putovao sa mamom u vozu i bili su u kupeu sa još jednom gospođom.
U jednom trenutku gospođa se drsko obrati Pericinoj mami:
- Molim Vas da kažete svom djetetu da prestane da me imitira!
Pogleda mama Pericu i kaže mu:
- Perice, prestani da izigravaš budalu!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Povodi - datum: 2020-04-23 IZ INSTITUTA ZA JAVNO ZDRAVLJE UPOZORAVAJU NA NEODGOVORNOST GRAĐANA
Podgorica sinoć Zloupotrebe počele čim su mjere ublažene Nastavićemo i dalje da testiramo u povećanom obimu s ciljem otkrivanja asimptomatskih nosilaca virusa i stavljati ih pod nadzor, čime se najbolje kontroliše širenje virusa, ističu iz Instituta Epidemiolog Sanja Medenica je saopštila da se ne planira uspostavljanje međugradskog saobraćaja Svi resursi se planiraju za jedno masovno i veliko obolijevanje, uz nadu da do toga neće doći, ali ponavljam da smo spremni i za drugi ili bilo koji talas, navodi Radojević
Dan - novi portal
Iz Instituta za javno zdravlje (IJZ) upozorili su da sinoćne slike sa podgoričkih ulica, prvo veče nakon popuštanja mjera za suzbijanje epidemije virusa korona, opominju i „samo ukazuju da očigledno nijesmo dovoljno naučili”. Na zvaničnom tviter nalogu IJZ navodi se da su morali da ponove apel, koji su uputili i prije mjesec dana, da građani drže distancu i izbjegavaju kontakte.
– A tako je lako, distanca, higijena i izbjegavanje kontakta. Nema opuštanja, nema predaje. Protivnik je tu i opasniji nego ikad prije. Zato ostanite doma, izbjegavajte kontakte i držite distancu. Ne smijemo sebi dozvoliti greške. Čuvajmo sebe i druge od sebe – naveli su iz IJZ dan nakon ublažavanja zabrana, odnosno dozvoljenog kretanja na javnim mjestima do 23 časa.
Iz IJZ „Danu” je saopšteno da smanjenje broja zaraženih od virusa korona u Crnoj Gori nije pokazatelj da je epidemija pri kraju, jer su osobine oboljenja takve da se lako prenosi. Institut je juče registrovao još dvoje zaraženih nakon 360 urađenih analiza, dok je izliječeno 15 novih pacijenata. Iz Kliničkog centra Crne Gore (KCCG) na pres konferenciji je saopšteno da su krenuli u nabavku lijeka „remdisivar” za liječenje oboljelih od Kovida-19, ali i da razmatraju uvođenje metode liječenja krvnom plazmom od izliječenih osoba. U Crnoj Gori je do sada registrovano 215 zaraženih i pet preminulih osoba.
– Smanjenje broja inficiranih nije pokazatelj da je epidemija pri kraju jer su osobine virusa da se jako brzo prenosi s osobe na osobu, i dovoljno je veće nepoštovanje mjera koje nas može dovesti u opasnost i ponovni skok inficiranih. Nastavićemo i dalje da testiramo u povećanom obimu s ciljem otkrivanja asimptomatskih nosilaca virusa i stavljanja istih pod nadzor, čime se najbolje kontroliše širenje virusa – ističu iz Instituta.
Na pitanje „Dana” da li postoji plan ukidanja mjera u narednim sedmicama, epidemiolog Sanja Medenica je odgovorila da isključivo prate epidemiološku situaciju i na osnovu nje donose odluke o mogućem ublažavanju zabrana kretanja.
– I uvođenje nekih novih mjera i popuštanje onih koje su na snazi zavisiće od epidemiološke situacije. Želim da zahvalim svima koji su bili u institucionalnim i kućnim karantinima, zdravstvenim radnicima, epidemiološkim službama, koji su došli i doći će do svakog oboljelog. Epidemiju možemo kontrolisati, ali svako popuštanje i neozbiljnost mogu biti veoma opasni i skupo nas koštati. Molim građane da poštuju mjere, drže socijalni distancu, održavaju higijenu ruku, radnog i životnog prostora. Ukoliko se ne budu poštovale mjere, može doći do drugog talasa obolijevanja – kaže Medenica.
Saopštila je da se ne planira uspostavljanje međugradskog saobraćaja. Medenica, takođe, navodi da je u Podgorici virusom korona zaražena 161 osoba, u Tuzima 37, Nikšiću 34, Baru 23, Ulcinju 22 i Budvi i Andrijevici po sedam lica.
– U Bijelom Polju, Herceg Novom i Plavu od Kovida-19 oboljelo je po šest osoba, a Danilovgradu i Tivtu po tri. Među dobijenim rezultatima imamo i 15 osoba kod kojih je urađen drugi uzastopni nalaz koji je negativan, i oni se sada smatraju oporavljenim. Radi se o deset osoba iz Podgorice, tri iz Nikšića i dvije iz Danilovgrada – rekla je Medenica.
Pomoćnik direktora Kliničkog centra Nemanja Radojević kazao je da nastavljaju da inoviraju protokole u liječenju korona virusa.
– Razmatramo mogućnost uvođenja plazme izliječenih pacijenata kao jedan vid liječenja oboljelih. Razmatramo kakve su naše mogućnosti u tome. To je potpuno novi trend prisutan i u drugim zemljama. Niko još uvijek nije aktivno krenuo da sprovodi taj model liječenja, ali nadamo se da ćemo i u tom dijelu ispratiti druge zemlje. Razmatramo korišćenje „remdesivira” u liječenju korona virusa, lijeka koji moguće pokazuje rezultate u liječenju Kovida-19. Krenuli smo u nabavku tog lijeka za tačno određene pacijente. Planiramo da se uključimo i u Studiju koju sprovodi Svjetska zdravstvena organizacija – navodi doktor Radojević.
On je napomenuo da je u Crnoj Gori 29 hospitalizovanih pacijenata pozitivnih na Kovid-19.
– Kada je riječ o KCCG, na Infektivnoj klinici imamo 10 pacijenata, četiri na Internoj, a tri na Intenzivnoj njezi. Imamo 23 zdravstvena radnika pozitivna na virus korona. To govori u prilog tome da preventive koje se preduzimaju u okviru zdravstvenih ustanova u cilju sprečavanja izloženosti virusu daju rezultate – smatra Radojević.Istakao je da su starije osobe posebno ugrožene od vurusa korona.
– Mjere opreza koje su im savjetovane i dalje važe. U Crnoj Gori imamo nižu stopu smrtnosti u odnosu na region. To govori da smo uspjeli da ih sačuvamo. Posebno su važne mjere koje smo preduzeli i koje su bile blagovremene. Klinički centar i druge bolnice intenzivno su radili na samom liječenju pacijenata. Svakog pacijenta smo adekvatno pratili. Sve to je dovelo do toga da imamo najnižu stopu smrtnosti – kazao je Radojević. Istakao je da je i SZO dala određene preporuke kako bi se očuvalo mentalno zdravlje u ovim okolnostima, gdje su ljudi u samoizolaciji i ograničeno im je kretanje.
– Klinički centar je pokrenuo liniju sa psihološkom i psihijatrijskom podrškom pacijentima. Više od 400 osoba je zatražilo takvu podršku. I o tome smo mislili. Imamo informaciju da su građani, nakon saznanja da „hlorokin” za autoimune bolesti djeluje protiv virusa korona, bez ljekarskih preporuka kupili zalihe lijeka u apotekama, zbog čega je nastala privremena nestašica. „Montefarm” je pokrenuo nabavku i uskoro očekujemo tu terapiju u apotekama za pacijente koji se liječe od drugih oboljenja – naveo je pomoćnik direktora KCCG.
Radojević je naglasio da je sistem spreman i za drugi eventualni talas epidemije, ali se nada da do toga neće doći.
– Zdravstveni sistem je spreman i u slučaju nekog pesimističnog scenarija. Svi resursi se planiraju za jedno masovno i veliko obolijevanje, uz nadu da do toga neće doći, ali ponavljam da smo spremni i za drugi ili bilo koji talas. Na dnevnom nivou razmatraju se novi terapijski modaliteti i prate svjetski trendovi u vezi sa liječenjem bolesti – kaže Radojević.
Komentarišući predlog za izgradnju privremene intenzivne njege za Kovid pacijente, kako bi se rasteretio KCCG, Radojević je naveo da su od izbijanja epidemije KCCG i ostale zdravstvene ustanove u Crnoj Gori suspendovali sve vrste hirurških tretmana koji nisu bili hitni na neko određeno vrijeme.
– Prateći epidemiološku situaciju, čim smo primijetili da epidemija ulazi u neki mirniji tok, uz veliku obazrivost kako će se dalje kretati, KCCG i ostale opšte bolnice vratili su u redovne procedure određene hirurške intervencije. Tu se, prije svega, misli na operacije pacijenata sa malignim bolestima, i to onih koji ne zahtijevaju kasniju respiratornu potporu – kazao je Radojević.
Kako je naveo, bolnica u Risnu redovno radi kompletno ortopedsko i neurohirurško liječenja za cijelu Crnu Goru, zbog čega nema većeg zaostajanja.
Iz Kliničkog centra je saopšteno da najveći rizik, često i najveći pritisak na one koji spasavaju najteže pacijente od Kovid-19 infekcije, trpe anesteziolozi. Anesteziolog KCCG Ljubica Radunović ističe da je to jako zahtjevan i odgovoran posao.
– Često se traži naša hitna intervencija – obezbjeđivanje disajnog puta, intubacija i postavljanje pacijenta na mehaničku ventilaciju. Taj trenutak je prepoznat kao najrizičniji da se neko od nas inficira. Zato je upotreba zaštitne opreme jako važna. Pravilna upotreba i pravilno skidanje – objašnjava Radunovićeva.
Kaže da skafanderi, naočare, viziri, koje moraju da koriste, dodatno otežavaju inače komplikovan posao, ali da je to dio svakodnevice koju prihvataju, svjesni da jedino tako štite svoje i živote svih oko sebe.
– Naš posao je i inače timski. Moram pomenuti naše anestetičare koji su, kako volim da kažem, naša lijeva i desna ruka, i uvijek su tu da sa nama podijele težinu našeg posla. Kovid pacijenti se u KCCG liječe timski. Svakodnevne konsultacije o tome predvodi profesorica Ratković i mi smo dio tog tima – objašnjava anesteziolog sa velikim iskustvom, uprkos malom broju godina koje ima.
Najveća, često i najdugotrajnija je borba za živote pacijenata na respiratorima. Anesteziolozi su, kako objašnjava doktorica Radunović, uz interniste, sestre i tehničare, sve vrijeme uz njih.
– To je dugotrajan i kompleksan posao. Tako da kada uspijemo da skinemo pacijenta sa respiratora budemo veoma zadovoljni i profesionalno ispunjeni. To se upravo desilo prije par dana i tretman tog pacijenta se nastavlja – kaže naša sagovornica.
Upozorava da ne smijemo zaboravljati ni tužniju, mračniju stranu njihovog posla, one situacije kada pacijent, i pored svih napora, umre. To je nešto sa čim se medicinski timovi suočavaju i sa čim moraju da se nose. Zato je veoma važna međusobna i podrška porodice i prijatelja.
– Ako me pitate da li postoji strah – postoji, jer je to ljudski. Ali, on nas čini dodatno opreznim, nikako nas ne parališe. Podršku porodice i prijatelja dobijamo svakodnevno. To je ono što nam puno znači. Oni imaju puno razumijevanje za naš posao, jer su naviknuti na obaveze medicinara – opisuje način na koji žive doktorka Radunović.
Ima jasnu poruku za sve.
– Ostanite doma. Zbog vas i zbog nas, jer nam tako najviše pomažete – kaže doktorica Radunović.
Takođe, podsjeća sve da ne brinu samo o Kovid pacijentima, nego i o pacijentima čiji su životi ugroženi iz drugih razloga i čije spašavanje ne može da čeka da prođe epidemija.
Iz Građanskog pokreta URA smatraju da, imajući u vidu da se ne može znati koliko će trajati pandemija korona virusa, i da ne znamo da li nas očekuju novi talasi obolijevanja u narednim mjesecima, kao i da do pronalaska vakcine ili sticanja kolektivnog imuniteta moramo naučiti da živimo sa Kovidom, zdravstveni čelnici moraju preduzeti sve kako bi obezbijedili funkcionalnost zdravstvenog sistema.
– Zbog toga zdravstveni tim URA predlaže da se hitno na slobodnim površinama u okviru kompleksa Kliničkog centra krene sa izgradnjom privremene intenzivne njege sa neophodnim respiratorima i ostalim sadržajima gdje bi se liječili Kovid pacijenti. Ta privremene intenzivna njega bi se priključila na postojeću infrastrukturu KCCG i omogućila bi bolje funkcionisanje Kliničkog centra, ali i cjelokupnog zdravstvenog sistema. Ovakve projekte privremenih bolnica mogli smo vidjeti u mnogim zemljama u svijetu. Ovo smatramo jednim od prioriteta u ovom trenutku, posebno ako imamo u vidu da su već više od mjesec dana zaustavljeni operativni programi, osim najhitnijih slučajeva – ističu iz Pokreta URA.
Pojašnjavaju da je Klinički centar jedina ustanova tercijarnog nivoa zdravstvene zaštite u Crnoj Gori i da je kao takva odavno preopterećena.
– Korona virus samo je dodatno opteretio prostorne, ambijentalne i tehnološke kapacitete Kliničkog centra, a ako ovo potraje, KC će još dugo biti paralisan – opominju iz URA.
Nakon što im je test na virus korona već dvaput bio negativan, porodica Vujačić iz Podgorice, koja je među prvim registrovanim slučajevima oboljelih od Kovida-19, ima razloga za slavlje – pobijedila je bolest.
Dragi Vujačić u razgovoru za Televiziju „Vijesti” priča koliko je bio težak proces oporavka, kako su se nosili sa stigmatizacijom, ali i šta će prvo uraditi kad mu istekne period samoizolacije od 14 dana koju su mu doktori preporučili nakon što se oporavio.
– Svi smo duplo negativni već neko vrijeme, osjećamo se dobro, zdravo, mislim da je iščililo to sve iz nas – istakao je Vujačić.
Prisjeća se da su prva dva dana borbe s virusom bila najteža.
– Temperatura je bila negdje oko 38,5, imali smo glavobolju, bol u potiljku, bolove u želucu, gubitak ukusa i mirisa karakterističan za cijelu moju porodicu, opštu iznemoglost, mentalnu slabost. Trebalo je dugo vremena da se zaista organizam u potpunosti izbori sa ovom bolešću – rekao je Vujačić.
Osim njega, pozitivni su bili i njegova supruga i tri sina.
I dok jedan njegov sin nije imao nikakve simptome, a supruga je brzo ustala iz kreveta, Vujačić priča da su se stvari kod njega malo iskomplikovale, što pripisuje i dužem ležanju.
Iz više razloga i dalje imamo crnogorskih državljana van zemlje i kojima je potrebna pomoć kako bi se vratili svojim domovima. Kako je saopšteno iz Aerodroma Crne Gore, avionom „Montenegroerlajnza” doputovala je 21 osoba iz Tel Aviva i Istanbula.
Njemačka ambasada u Podgorici stavila je na raspolaganje 10.000 eura za nabavku kompleta za testiranje na virus korona, dok će dodatnih 7.950 eura obezbijediti Institut za 960 rtPCR kompleta za testiranje građana Crne Gore.D.B.
Nikčević: Pobijedila sam virus nakon 22 dana borbe
Troje Nikšićana koji su bili zaraženi novim virusom Kovid-19 juče su otpušteni sa Internog odjeljenja nikšićke Opšte bolnice, jer je drugim testiranjem utvrđeno da su izliječeni. Među njima je i Milica Nikčević, koja je, kako je istakla u izjavi „Danu”, uspjela da preprobodi prvih teških desetak dana bolesti.
– Nakon 22 dana danas napokon izlazim iz bolnice. Odlično se osjećam, a moj nalaz je negativan. Prvih desetak dana su bili izuzetno teški i zaista ko ne vjeruje u ovo što se dešava, ne dao Bog da prođe kroz ono što sam konkretno ja prošla – naglasila je juče Nikčevićeva.
Prvi simptom koji je osjetila bio je bol u grlu, zatim je tjelesna temperatura bila 37 stepeni, da bi se u narednim danima povećavala do najviše 38,7 stepeni. Kako kaže, javljala se ljekarima, obavljeni su rutinski pregledi i ništa nije ukazivalo na mogućnost obolijevanja od novog virusa.
– Dobila sam, međutim, dijareju, a prvi simptom koji me je naveo na sumnju da imam koronu je to što sam izgubila čulo mirisa. Na prvom testiranju prisustvo virusa je potvrđeno, hospitalizovana sam, a imala sam terapiju i bila na kiseoniku. Ono čega sam se najviše plašila je respirator, ali mi to, srećom, nije bilo potrebno – kazala je ona.
Odmah su testirani i članovi njene porodice, i kod njih troje potvrđeno je prisustvo virusa. Njena svekrva je trenutno na liječenju i, kako kaže, trenutno se osjeća dobro.
– Ono što bih u svemu ovome posebno izdvojila to je postupanje ljekara i sveg medicinskog osoblja na Internom odjeljenju. I ranije sam zbog nekih zdravstvenih problema bila u bolnici, ali u ovakvoj situaciji nevjerovatna je posvećenost i požrtvovanost svih njih, i neizmjerno sam im zahvalna – istakla je Nikčevićeva.
B.B.
Institut za biologiju mora u projektu protiv Kovida-19
Univerzitet Crne Gore je kroz svoje dvije organizacione jedinice – Institut za biologiju mora i Medicinski fakultet – prijavio projekat zajedno sa kolegama iz Frajburga pod nazivom „MarVerBiotech – od biomaterijala do lijekova širokog spektra djelovanja” kod njemačkog Ministarstva za istraživanje i obrazovanje (BMBF) – Programa za Zapadni Balkan koji će, ukoliko bude odobren, upravo tretirati, između ostalog, i potencijalni efekat izolovanih bioaktivnih jedinjenja iz sunđera roda Verongida na novi korona virus u cilju predkliničkih i kliničkih ispitivanja.
Institut za biologiju mora, u cilju rješavanja različitih terapeutskih i zdravstvenih problema, već više od 12 godina sarađuje sa kompanijama i naučnim institutima iz zemlje i inostranstva na polju pronalaženja bioaktivnih sastojaka iz različitih morskih organizama, kazao je dr Mirko Đurović iz ovog instituta.
– Ove aktivnosti se realizuju kroz naučne projekte i neformalne inicijative za koje se nadaju da u budućnosti mogu dati pozitivne naučne i komercijalne rezultate.
Tako je i sa kolegama sa Tehničkog univerziteta Bergakademije iz Frajburga sa kojima radimo u više naučnih pravaca, a najviše cilju ekstrakcije jedinjena iz više vrsta sunđera iz porodice Verongida – dodaje dr Đurović.
Prema njegovim riječima, glavni naučni interes za sunđere iz ove porodice jeste što one sadrže bioaktivne komponente koje imaju antikancerogena, antimikotična i antivirusna svojstva.
Stiglo 5.000 testova i 726.000 maski
Sedam tona zaštitne medicinske opreme juče je dopremljeno u Crnu Goru transportom koji je, kroz mehanizam NATO-a, obezbijedila i platila Holandija, saopštili su iz Vlade, ističući da su stigle i preostale dvije tone kupljene i donirane opreme iz Kine.
– Značaj savezništva i solidarnosti pokazuje se kada je to najvažnije – objavili su iz Vlade na Tviteru, zahvaljujući saveznici na pomoći.
Dodaju da su stigle i preostale dvije tone opreme koju je kupila Vlada Crne Gore, donacije kineskih kompanija i pojedinaca koje je prikupila Ambasada Crne Gore u Pekingu i dio opreme kupljene preko UNDP iz tri miliona eura hitne pomoći koje je Evropska unija donirala Crnoj Gori.
– Hvala donatorima iz Kine, Delegaciji EU u Crnoj Gori i kancelariji UN – naveli su u Vladi.
Kontingent sadrži 726.000 maski, 460.000 rukavica, 2.800 odijela, 1.800 naočara, 5.000 Kovid-19 testova, 450 termometara i 20 vizira.
– Uskoro slijedi još jedan kargo let za Crnu Goru koji finansira Holandija, prvenstveno za prevoz ostatka opreme iz EU pomoći – najavili su iz Vlade.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"